• BITCOIN
  60521,427
  % 4,27
 • ETHEREUM
  1125
  % 2,49
 • XRP
  1.574359
  % -1,77
 • BITCOIN CASH
  1815,214
  % 1,07
 • LITECOIN
  431.472
  % 0,20
 • COSMOS
  16.28
  % -1,29
 • CARDANO
  0.282351
  % 0,77
 • TETHER
  5.67
  % 1,31

Bugün dolar ne kadar olur

Bugün dolar ne kadar olur

Ekonomik Duruma Göre Bugün Dolar Ne Kadar Olur?

Bugün dolar ne kadar olur, yurt içinde açıklanmış olan Ödemeler Dengesi İstatistikleri verilerine bakıldığında, Mart ayında aynı ayın bir yıl önceki durumuna göre beklentilerin altında kalmış ve cari denge 589 milyon dolar kadar bir açık vermiştir. Sanayi Üretimi verisine bakıldığında ise mart ayındaki piyasa beklentisi şubat ayına göre, yüzde 2,1 düzeyinde bir atış göstermiştir. Bu veriler TÜİK tarafından açıklanmaktadır. Ve hal böyle olunca bugün dolar ne kadar olur sorusu yeniden konuşulmaya başlanmaktadır.

Açıklanan veriler dikkate alındığında, TL fiyatlamalarının değer kazanımlarını kısa süreli şeklide destekliyor olduğu görülmektedir. Hafta boyunca TL dolar karşısında değer kaybetmeye devam etmiş ve doların TL üzerindeki baskısı biraz daha artmıştır. Kur fiyatlamaları ise değişkenliğini korumaktadır.

Ticaret Savaşları Sonrası Bugün Dolar Ne Kadar Olur?

Ticaret piyasasının kur üzerindeki etkisi malumdur. Ticaret savaşları olarak adlandırılabilecek bu durum ve jeopolitik gelişmeler, yatırımcılar için odak noktayı oluşturmaya devam etmektedir. Avrupa ile ABD borsaları dün değer kazanmış ancak, Trump’ın güvenliklerini tehdit unsuru olarak gördüğü ülkelerden telekomünikasyon ekipmanları almayı engelleyen kararnameyi onaylamasıyla Çin’de yuan değer kaybetti.

Dolar Kuru Tahminleri Neye Göre Yapılır

Dolar Kuru Tahminlerinin Ortaya Çıkışı Dünya genelinde işlem gören en yüksek hacme sahip para birimi ABD Dolarıdır. Yaklaşık olarak piyasalarda dolaşan paranın %86’lık kısmı ABD Doları iken, Türk Lirasının toplam oranı ise, yalnızca %1,4’te kalmaktadır. Bu nedenle dünyanın bir anlamda küresel para birimi olan dolar kuru tahminleri neye göre yapılır sorusu de merak edilmektedir. Dolar kurunun tespit edilmesi ve

İlgili İçerik

Dolarda son durum ise ABD ve Çin arasındaki bu ticari gerilim sonrasında, bir Çin firması olan Huawei ile beraber iş yapan Amerikan firmalarının da alınan karar kapsamında değerlendirileceği yorumları, doların yükselişini hızlandıran bir etki yaratmaktadır. Bu kapsamda bugün dolar ne kadar olur diye sorulduğunda, dolar- yuan paritesinin yüzde 0,4 kadar artıp 6,9100 oranına ulaşıp sene içindeki zirvesine çıktığı söylenmektedir.

Bugün Dolar Ne Kadar Olur Ve Devletler Arası Gerilimden Etkilenir Mi?

Bugün dolar ne kadar olur

Ekonomik koşulları etkileyen pek çok unsur bulunmakla birlikte bunlardan en önemlilerinden biri de devletler arasındaki gerilim ve karşılıklı restleşmelerdir. Amerika’dan gelen haberler de piyasaların nasıl seyredeceği hususunda etkili olmaktadır. Bugün dolar ne kadar olur denildiğinde, dikkate alınması gereken bir nokta da gündemdeki Amerika – İran gerilimi olacaktır. Bu gelişmeler doğrultusunda piyasanın hali şöyle olmuştur:

 • İşsizlik başvuruları Amerika’da tahminlerin altında kalmıştır.
 • Öngörülere göre daha büyük bir atış gösteren alan inşaat izinleri olmuştur.
 • Beklentilerin altında kalmakla beraber konut başlangıçları yüzde 5,7’ye yükselmiştir.
 • Yüzde 0,84 ile Dow Jones endeksi, yüzde 0,97 ile Nasdaq endeksi ve yüzde 0,89 ile S%P 500 endeksi, değer kazanmıştır.
Dolar fiyatında son durum

Dolar fiyatında son durum Hayatımızın her alanında doların etkilerini görmekteyiz. Ekonominin durumu tamamen dolara endeksli gibi görülüyor. Enflasyonun artışı, hayat pahalılığı hep dolara bağlanıyor. Vatandaş fiyat artışlarını sorguladığında cevaplar hep aynı; dolar yükseliyor. Ülkemizde ne yazık ki her şeyin fiyatı dolara göre artış gösteriyor. Tabi üretici de haklı ne alırsanız ucu dolara bağlanıyor. Petrol fiyatları yükseldikçe üretim maliyetleri de yükseliyor. Peki, doların son durumu ne olur

İlgili İçerik

Bugün Dolar Ne Kadar Olur Asya Piyasasına Etkisi Nedir?

İl etapta Güncel Dolar Kuru Hakkında Bilinmesi Gerekenler Takip edildiğinde Asya piyasalarında da bir karışıklık söz konusudur. Japonya’da, yüzde 1 değer kazanan Nikkei 225 olurken, Güney Kore’de yüz 0,5 gerileyen Kospi endeksi olmuştur. Çin’de, Amerika başkanı Trump’ın imzaladığı kararnameyle, Şanghay bileşik endeksi düşüş göstererek yüzde 2 oranında bir değer kaybı yaşadı.

Amerika’nın bu etkisi bugün dolar ne kadar olur çerçevesinde yurt içi kapsamında da belirleyiciliğini korumaktadır. Trump’ın bildirdiği ve içeriği, Amerika’nın Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uygulanan gümrük vergisinin yüzde 50 oranından yüzde 25 oranına indirilmesi olan karar önemlidir. İthal edilen çelik ürünlerine uygulanan bu verginin arttırılmasının ithal ürünlerde azalışa neden olması dolayısıyla Trump, verginin tekrar yüzde 25 düzeyine indirildiğini açıklamıştır.

Öte yandan Trump, gümrük muafiyeti sağlayan ve ticaret içerisinde vergi avantajı imkanı veren Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında bulunan ülkeler listesinde bulunan Türkiye’yi listeden çıkarma kararını da imzalamıştır. Türkiye’nin, 1975 tarihinden beri dahil olduğu GTS programından çıkarılma kararı, 17 Mayıs 2019 tarihi itibariyle geçerlilik kazanmıştır. 

YORUMLAR YAZ
 • 1000 TL Kaç Dolar Eder – Dolar Fiyatı – Kaç Dolar – Dolarda Son Durum2 ay önce
 • […] Bu gün dolar ne kadar olur , Gelişmekte olan piyasa verilerine göre ABD doları son yıllarda hızlı bir şekilde değer kazanmaya devam ediyor. Örneğin birkaç yıl öncesinde 1000 TL Kaç Dolar Eder sorusuna karşılık o dönemde yaklaşık 400 dolar alınabilirken, günümüzde bu karşılık hızla düşme eğilimi göstermiştir. […]