• BITCOIN
  60521,203
  % 4,27
 • ETHEREUM
  1127
  % 2,68
 • XRP
  1.575302
  % -1,71
 • BITCOIN CASH
  1815,371
  % 1,00
 • LITECOIN
  431.55
  % 0,34
 • COSMOS
  16.26
  % -1,50
 • CARDANO
  0.282293
  % 0,75
 • TETHER
  5.67
  % 1,39

Dolar fiyatında son durum

Dolar fiyatında son durum

Dolar fiyatında son durum

Hayatımızın her alanında doların etkilerini görmekteyiz. Ekonominin durumu tamamen dolara endeksli gibi görülüyor. Enflasyonun artışı, hayat pahalılığı hep dolara bağlanıyor. Vatandaş fiyat artışlarını sorguladığında cevaplar hep aynı; dolar yükseliyor. Ülkemizde ne yazık ki her şeyin fiyatı dolara göre artış gösteriyor. Tabi üretici de haklı ne alırsanız ucu dolara bağlanıyor. Petrol fiyatları yükseldikçe üretim maliyetleri de yükseliyor. Peki, doların son durumu ne olur?

Doların TL karşısında artışa geçeceği 31 Mart öncesi ön görülmüştü. Ön görülerin doğru olduğu doların her geçen gün biraz daha yükselmesi, bu güne kadar gözlendi. Bu durumda dolarda son durum ne olur söylemleri piyasalarda sıkça duyulur hale geldi. 31 Mart öncesi dolar, 5.32 seviyesinde yükselmeye devam ediyordu. Bu güne gelindiğinde doların 6.047 seviyesinde olduğu gözleniyor. Peki, ne olacak bu doların duru mu? Dolar düşer mi, yoksa artmaya devam eder mi? Yatırımcı bu durumda ne yapmalı, piyasalar nasıl etkileniyor? Tüm bu ve benzeri sorular kafaları karıştırmaya devam ediyor.

 

Dolar Neden Yükseliyor

Amerika’nın Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden çıkarması ülkemiz için risk endişelerini arttırırken, iç piyasadaki gelişmeler yükselişi önleyemiyor. Tüm dünyada yaşanan politik gelişmeler, Orta Doğu’da yaşananlar, siyasal belirsizlikler ve gerginlikler doların son durumu ne olur sorusunun cevabını karmaşık hale getiriyor. Diğer yandan Rusya ile yapılan S-400 anlaşması da doların seyrini etkileyen faktörlerden biri olabilir. ABD başkanının Tahran ile ilgili yaptığı açıklama da bölgede gerginlik yaratmakta ve doları etkilemekte.

FED Açıklamaları Piyasayı Nasıl Etkiledi

Mart ayında TL, tüm para birimleri karşısında değer kaybetti. Bunların başında da dolar geliyor. Amerikan merkez Bankası (FED), kararlarını açıkladıktan sonra gelişmekte olan ülke para birimleri yükselişe geçti. Peki, ama TL neden hala yükselişe geçemedi? Uzmanlara göre durum üç ay öncesine göre daha olumsuz. Bu da dolar piyasalarını olumsuz yönde etkiliyor.

Gelişmekte olan ülkelerde olumlu gelişmeler söz konusu iken Türkiye bu ülkelerden farklı olarak daha fazla riskli gözüküyor. Bu da döviz piyasalarında bozulmaya neden oluyor. Petrol fiyatlarında düşüş beklenirken, gerçekleşmeyen bu durum doları etkiledi. Ayrıca dolar rezervlerinde düşüş olduğu da söyleniyor. Bu durum dolara olan talebi arttırırken TL’nin daha da değer kaybetmesine sebep oldu. Diğer yandan doların yükselişinin diğer bir sebebi olarak faiz artırımına gidilememesi gösteriliyor.

Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi

Dolar fiyatında son durum

Dolar fiyatında son durum

 

Her geçen gün vatandaşın alım gücü daha da düşüyor. Hayat pahalılığı devam ederken, her şey zamlanıyor. Ücretlere gelen zamlar ise diğerlerinin yanında eriyip gidiyor. İşsizlik, enflasyon, ekonomik sıkıntılar, faizler, doların yükselişine etki ediyor. Doların yükselişi de tüm bu bahsi geçenleri tetikliyor. Bu kısır döngü içinde, dolarda son durum ne olur? Ülkemiz jeopolitik durumu ve siyasal ilişkileri açısından çok hassas dengeler üzerinde oturuyor. Dünyanın her hangi bir yerinde bir şey olsa dolar yükseliyor, kelebek etkisi kendisini ülkemizde hemen gösteriyor.

YORUMLAR YAZ
 • 2019 Banka Kredi Faiz Oranları – Dolarda Son Durum4 hafta önce
 • […] zamanlarda doların yükselmesi ile bankaların faiz oranlarında da ciddi bir şekilde yükseliş söz konusu […]

 • 12 aylık cari açık 2 milyar 370 milyon dolar oldu1 ay önce
 • […] Doların güncel durumu […]

 • Bugün dolar ne kadar olur – Dolarda Son Durum – Dolar Fiyatı –2 ay önce
 • […] Dolarda son durum ise ABD ve Çin arasındaki bu ticari gerilim sonrasında, bir Çin firması olan Huawei ile beraber iş yapan Amerikan firmalarının da alınan karar kapsamında değerlendirileceği yorumları, doların yükselişini hızlandıran bir etki yaratmaktadır. Bu kapsamda bugün dolar ne kadar olur diye sorulduğunda, dolar- yuan paritesinin yüzde 0,4 kadar artıp 6,9100 oranına ulaşıp sene içindeki zirvesine çıktığı söylenmektedir. […]

 • 1000 TL Kaç Dolar Eder – Dolar Fiyatı – Kaç Dolar – Dolarda Son Durum2 ay önce
 • […] Dolarda son durum , ABD Dolarının yerli piyasalarda değer kazanması sonrasında, 1000 TL Kaç Dolar Eder sorusunun cevabında da bir değişiklik yaşandı. Geçtiğimiz birkaç yıla nazaran %100’ü aşan oranda değer kaybeden Türk Lirasının, dolar karşısında değer kaybının sürüp sürmeyeceği konusu ise başlıca merak edilen konu başlıklarından biri olarak öne çıkıyor. Buna göre uzman ekonomi görüşleri arasında; […]