• AMERIKAN DOLARI
  6,8627
  % 0,00
 • € EURO
  7,7740
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  397,10
  % -0,18
 • ALTIN (ONS)
  1.797,67
  % -0,22
 • YARIM ALTIN
  1.291,70
  % 0,05
 • BIST 100
  114.808,56
  % -0,85
 • ETHEREUM
  1640.22
  % 0,14
 • BITCOIN
  63279,693
  % 0,44

Dolar gerilerken, Gelişen Ülke dövizleri altın günlerine döndü

Dolar gerilerken, Gelişen Ülke dövizleri altın günlerine döndü

Dolar Endeksi kritik ABD tarım-dışı istihdam raporu öncesi Avrupa piyasalarında 96.808 düzeyinde son 3 ayın en kötü günlerini yaşıyor. Euro/dolar 1.13’ü aşarken, dolar/yen de 109 civarında 2 ayın zirvesine yakın seyrediyor.  Fakst, asıl hareket Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) para birimlerinde (FX).  MSCI GOÜ FX Endeksi son 5 işlem gününde dolara karşı %1.5 prim yaparak son dört yılın en karlı haftasını geride bırakmak üzere. Dolar/TL ise TSİ 11:00’de 6.766’yla yerinde sayıyor.  Enflasyon verisi ve SPK’nın  döviz fonlarına getirdiği kısıtlamalar konuşuluyor.

Risk iştahının yükselmesi ve ABD’de isyanlar dolardan kaçış tetiklerken, dünya genelinde yatırımcılar Covid-19 pandemisinin durulması ve Mayıs ayında ekonomilerden gelen iyimser verileri kutluyor.

Bloomberg “Emerging Currencies Enjoy Best Week in 4 Years on Growth Outlook” başlıklı haberinde, “En kötüsü geride kaldı” diyen uzmanların görüşlerine yer verdi. Singapore menşeli Australia & New Zealand Banking Group Ltd.’in Asya araştırma direktörü Khoon Goh “Piyasalar geleceğe bakar”diyor, “ABD’de ekonomi halihazırda 20 milyon işsizden dah fazlasını üretecek değil ya?”

GOÜ FX’te oynaklığın son altı haftanın en durgun seviyesine yatışması da carry trade fonlarını alıma getirdi. Endonezya rupe’si  değer kazanan FX’lerin başını çekiyor (Son bir haftada %5 prim). Şile pezosu, Brazilya reali ve Güney Afrika C. randı son dalgayla dolara karşı %4 değer kazandılar.

Bazı stratejistler de rallinin süreceğine inanırken, ivmenin yavaşlayacağı uyarısını yapıyorlar. Credit Agricole SA  Hong Kong GOÜ stratejisti Eddie Cheung “gittkçe gevşeyen finansal koşullar ve Fed’den gelen likidite fon akımlarını dolardan GOÜ FX’e yönlendirecek” diyor.

Yeni bir Reuters anketine göre, real ve pezo gibi aşırı satılan Latin Amerika para birimlerinin daha da güçlenmesi bekleniyor. Ancak, önşart siyasetin yatışması ve ekonomide toparlanma sinyallerinin sürmesi.

TL’de ise SPK’nin döviz fonlarına getirdiği kısıtlama konuşuluyor. FXStreet.com’da yer alan bir analize göre, MUFG Bank TL’de satış baskısının azaldığını, fakat yıl ilerledikçe değer kaybının sürmesini beklediğini ifade etti.

FT:  Hedge fonları ikinci dipten çekiniyor

Sabah Analizi:  Yabancı yatırımcı yeniden Borsa İstanbul’a dönecek

Dünya Bankası’ndan Hüzünlü Uyarı: Yaralar Kalıcı Olacak!

Kıbrıs İktisat Bankası: SPK kararı, Türk mali piyasalarında iyimser havayı gölgeledi