• BITCOIN
  47089,671
  % -2,56
 • ETHEREUM
  1030.09
  % -3,30
 • XRP
  1.67
  % -1,91
 • BITCOIN CASH
  1276.63,313
  % -2,58
 • LITECOIN
  309.29
  % -4,33
 • COSMOS
  16.6
  % -4,58
 • CARDANO
  0.226987
  % -3,23
 • TETHER
  5.88
  % -0,72

Kredi dosya masrafları geri nasıl alınır

Kredi dosya masrafları geri nasıl alınır

Kredi dosya masrafları geri nasıl alınır : Türkiye kredi çekip dosya masrafı almayan hiç bir banka yok. Bu dosya masrafları çektiğimiz krediden düşülse de  kredi bitiminde Tüketici Mahkemelerine Baş vurarak Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma Hakkımız Mevcuttur. Ülkemizde bir çok insan hakkını arama konusunda yetersizdir. Bunu bilen fırsat düşkünleri insanlarımızı çok kolay avuçlarının içine almaktadır. Bilinçli tüketicinin az olmasından dolayı sürekli haksızlıklar olmaktadır. Haksızlığa uğrayan kişilerin hakkını aramaması düzendeki bozuklukları tetikliyor. Haksızlık konusunda en çok mağduriyet bankalarda yaşanmaktadır.

10 bin lira kredi çekip 4 yılda ödeyen birisi en az 5000 lira faiz öder. Faizin dışında banka 200-500 arası değişen dosya masrafı alır. Size verilen sözleşme ve düzenlenen evrakların maliyeti 20 lira bile tutmazken sizden 200-500 arası para talep eder. Paraya ihtiyacınız olduğu için mecbur kabul edersiniz. Sizin mecbur olduğunuzu bilen banka zor anınızı fırsata çevirmiş olur.

Danıştay aldığı kararla bankaların bu haksız ücreti geri iade etmesi gerektiğini açıkladı. Geçmişe dönük 10 yıl içinde çekmiş olduğunuz kredilerden alınan dosya masraflarını geri alabilirsiniz.

Kredi dosya masrafları geri nasıl alınır

Kredi dosya masrafı

Kredi dosya masrafları bankalardan geri nasıl alınır

Bunun için şu basamakları takip etmelisiniz.

1- Kredi çekmiş olduğunuz bankaları ve kredileri bir kağıda yazın.

2- Kredi çektiğiniz bankalara gidip kredi sözleşmenizin örneğini isteyin.

3- Kredi sözleşmenizde kesinti yapılıp yapılmadığını ve yapılmışsa ne kadar kesinti yapıldığını not alın.

4- Banka genel müdürlüğüne dilekçe yazarak geri ödeme talebinde bulunun. Dilekçeyi iadeli taahhütlü gönderin.

5- Banka size 15 gün içinde size olumlu yada olumsuz dönüş yapacaktır.

6- Banka olumsuz cevap yazdığı taktirde bankanın gönderdiği cevabı tüketici hakem heyetine götürüp dilekçe ile başvuru yapın.

7- Tüketici hakem heyeti olayı 30-90 gün arasında sonuçlandırmaktadır. Bu süre içinde Tüketici Hakem Heyeti bankadan sizin adınıza ödeme talebinde bulunur. Köşeye iyice sıkışan banka ödeme yaparak durumdan kurtulur sizde sizden haksız yere kesilen paranıza kavuşmuş olursunuz.

Dosya masrafını geri talep etmeden Tüketici Mahkemelerine Baş vurmadan önce elinizde bazı evrakların bulunması ve bunu dava dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Eğer ki kredi çektiğinizde banka tarafından verilen evrakları kaybetmemiş olmanız lazım. Eğer ki o evrak elinizde mevcut değilse kredi çekmiş olduğunuz bankadan ücret karşılığı talep de buluna bilirsiniz.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

 

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

 

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

 

Tarih :

Adres: Ad,

Soyad: İmza:

 

—–

YORUMLAR YAZ