• BITCOIN
  58127,609
  % 0,11
 • ETHEREUM
  1148.91
  % 5,69
 • XRP
  1.57
  % 6,51
 • BITCOIN CASH
  1792.08,653
  % 3,62
 • LITECOIN
  418.8
  % 4,49
 • COSMOS
  19.36
  % 5,10
 • CARDANO
  0.277299
  % 5,62
 • TETHER
  5.69
  % -0,43

Kredi Puanı

Kredi Puanı

Kredi Kullanımı Kredi Puanınızı Nasıl Etkiler?

Kredi puanı, hayatınızdaki en mühim rakamlardan biridir. Kredi yada kredi kartı için onaylanıp onaylamadığınızı etkisinde bırakır. Ek olarak, bir evden otomobile kadar her şey için borç para almanız gerektiğinde ne kadar faiz ödeyeceğinizi belirler.

Ek olarak, ev sahipleri ve hatta işverenler, kiracının yada çalışanın ne kadar güvenilir olabileceğini belirlemek için kredi raporunuza sık sık erişir.

Anlatmaya gerek yok, Kredi puanı mümkün olduğunca yüksek tutmak oldukça mühim. Kredi puanınız 300 ila 850 içinde değişebilir. 700’den yüksek herhangi bir şey “iyi” olarak kabul edilirken, “fena” kredi aralığı 600’ün altındadır.

Her biri değişik bir ehemmiyet derecesine haiz olan kredi puanlarınızı hesaplamak için kullanılan beş değişik data kategorisi vardır. Her bir kredi kategorisinin puanınızı iyi mi etkilediği:

Ödeme Geçmişi: Zamanında faturalarınızı ne sıklıkta ödersiniz, kredi puanınızın% 35’i.
Kredi Kullanımı: Alacaklılara ve borç verenlere borçlu olduğunuz borç miktarı, kredi notunuzun% 30’unu oluşturur.
Kredi Süresi Geçmişi: Kredinize ne kadar süreyle erişebildiğiniz, puanınızın% 15’i kadardır.
Kredi Karması ve Sorular: Haiz olduğunuz kredi türlerinin çeşitliliği ve son iki yıl içinde haiz olduğunuz sual sayısı, kredi puanınızın% 10’unu oluşturur.

Görebildiğiniz şeklinde, taşıdığınız borç miktarı – yada kredi kullanımı – kredi puanlamasının ikinci en mühim bileşenidir. Hem krediler hem de kredi kartları ile ödünç aldığınız para miktarıdır ve bunu gerçek kredi limitlerinizle karşılaştırır.

Hala ne kadar borçlu olduğunuzu hesaba katar; ne kadar gerçek hesabın onlara borçlu bulunduğunu; Her hesaba ne kadar borcun var; döner kredi limitlerinin yüzdesi ; taksitli borç borcunun yüzdesi; ve potansiyel olarak belirli kredi türlerinin eksikliği.

Bu öğelerin tümü, Kredi puanı neredeyse üçte birine katkıda bulunmak için bir araya geliyor. Şu demek oluyor ki, kredinizi geliştirmek istiyorsanız, kredi kullanımınıza dikkat etmek zorunda kalacaksınız.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Kullanımı Nasıl Hesaplanır?

Kredi karışımınızı değerlendirirken en mühim etken, döner hesaplarda borçlandırmanıza izin verilen azami tutarla karşılaştırıldığında ne kadar borcunuz olduğudur.

Buna kredi kullanım oranınız (bununla beraber bakiye-limit oranı ya da borç-kredi oranı da denir) denir. Bunu idrak etmek oldukça kolay bir hesaplamadır.

Tüm borçlarınızı hesaplayarak başlayın, peşinden tüm kredi limitlerinizi ayrı ayrı toplayın. Arkasından borç miktarını toplam kredi limitlerine bölün ve kredi kullanım oranınız size aittir.

Şu demek oluyor ki, birleşik limiti 5.000 ABD Doları olan iki kredi kartınız var ise ve 1.000 ABD Doları borcunuz var ise, hesaplamanız 1.000 / 5.000 olacaktır. 0,20 elde edersiniz, bu senaryodaki oranınız% 20’dir.

Harcama limitlerinizin tümüne yayılmış olan tüm borçlarınız kullanılarak hesaplanır. Şu demek oluyor ki bir kredi kartını ödediğinde hesabı otomatikman kapatman gerekir mi?

Yok hayır! Bu işlem kredinize oldukça süratli bir halde zarar verebilir, bundan dolayı tüm bir kredi çizgisini elinizden almak oranınızı artıracaktır – yapmak istediğiniz şeyin tam tersi. İşte bu şekilde oluyor.

1000 $ borcunuzun olduğu ve toplam kart limitinde 5.000 $ olduğu örneğe geri dönelim. Her bir kartın 2.500 ABD Doları limiti bulunduğunu, sadece yalnızca bir kartta 1.000 ABD Doları tutarında bir kredi kartı bakiyeniz bulunduğunu varsayalım. Dengesiz kartı kapatırsanız, toplam kredi limitiniz 2,500 Dolara düşer.

% 20 kredi kullanım oranına haiz olmak yerine, yeni hesaplama, oranınızın% 40’a yükseldiğini gösteriyor – bu başlangıç ​​puanınızın iki katı! Bu olduğunda, kredi puanınız kaçınılmaz olarak düşecektir.

Kredi Notu Arttırmak İçin 8 Kanıtlanmış Adım

Kredi Puanınızı Arttırmak İçin 8 Kanıtlanmış Adım Kredi notu genel finansal refahınız üstünde büyük bir tesiri vardır. İyi bir puan, yeni bir otomobil satın almanıza, ilk evinizi satın almanıza yada bir tek yurt haricinde dinlendirici bir dinlence geçirmenize destek olacaktır. Bir tek, iyi bir kredi puanı olmadan , yüksek faiz oranları ile üzülecek yada asla kredi alamayacaksınız. Daha da kötüsü, kötü krediniz sizin suçunuz bile olmayabilir. Kredi raporlama endüstrisinde kısa sürede meydana

İlgili İçerik

Döner Borç – Taksitli Borç

Kredinizi iyi mi kullandığınızdan bahsederken, kredi puanı olabilecek değişik borç türlerini idrak etmek önemlidir. Kredi kartları ve mağaza kartları şeklinde döner borçlar, ipotek, talebe kredisi ve oto kredisi şeklinde taksitli kredilerden daha negatif tartılmaktadır.

Bunun birkaç değişik sebebi var. Birincisi, eviniz ve aracınızdaki şeklinde taksitli kredilerin bunlara bağlı teminatlarının olmasıdır.

Ödemeyi yapmayı bırakırsanız, borç veren evden vazgeçebilir yada aracı geri alabilir. Bu, insanları herhangi bir borç türünden ilkin bu borçları geri ödeme olasılığını arttırır. Ek olarak, kredi verenin kredi ödemelerinin kaybını telafi etmesine destek sağlar.

Talebe kredilerinin teminatı yoktur, sadece borç verenin borçlu olarak vakit içinde potansiyel kazanma kapasitenizin daha yüksek olabileceğini gösterir. Öte taraftan, kredi kartlarından dönen borcun kredisi buna bağlı değildir.

Borç verenler, maddi sıkıntıya girerseniz, kaybedecek hiçbir şeyiniz olmadığından (iyi kredi puanınız hariç) ödeme yapmanın daha düşük olacağına inanırlar. İpotek ve talebe kredileri şeklinde bazı taksitli krediler çoğu zaman “iyi borç” olarak görülür, bundan dolayı gelirinize ve net değerimize kıymet katabilirler.

Şu demek oluyor ki kredi puanınız hesaplanırken, yalnız ne kadar borcunuz olduğu değil, ne tür borcunuz olduğu dikkate alınır. Bu data, borçlarınızı agresif bir halde ödemeye karar verirseniz hedeflerinize odaklanmamıza destek olabilir.

En iyisi, kredi kartı yada perakende kartın borçlu olduğu herhangi bir şeyle başlamaktır. Ek olarak kredi puanınız için kredi kullanım oranınız hesaplandığında daha ağır bir halde ağırlıklandırılır.

Findeks Kredi Notu nedir nasıl hesaplanır

Findeks Kredi Notu  İki büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Customary&Poors ve Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Uzun Vadeli TL Mevduat kredi notu A3”den Baa1”e indirilmiştir. Toplam masraflara kredi açılış ücreti ve vergiler dahil edilmiş olup, krediye göre farklılık gösterecek olan sigorta masrafları” bu formda yer alan aylık ve yıllık maliyet oranlarına dahil edilmemiştir. Yapı Kredi hakim ortaklarından UniCredit SpA'nin Finansal Güç (BFSR) notunun Negatif İzleme”ye alınmasının ardından, Yapı Kredi'nin

İlgili İçerik

En İyi Kredi Puanını Almak

Artık kredi kullanım oranınızı bulmak için ihtiyacınız olan bilgilere sahipsiniz. Iyi mi görünüyor? Bir çok finansal uzman, kredi limitinizin% 30’undan fazlasını almamanızı tavsiye eder. Şu demek oluyor ki, kredi kartınızın toplam tutarı 5.000 dolar ise, 1.500 dolardan fazla borçlanmak istemezsiniz.

Normal olarak, bakiyenizi her ay tam olarak ödüyorsanız, bu tutarı öğrenim etmeniz yeterlidir. Sadece, bir kredi kartı yada kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda, tertipli olarak ödediğiniz halde averaj bakiyenizi oldukça iyi gösterebileceğini anlayın.

Bu teknikliği aşmak için iki şeyden birini yapabilirsiniz. Bir finansman başvurusu yapmadan ilkin minimum bir ay süresince kredi kartlarınızı kullanmayı bırakın ya da bakiyenizi asla devasa yükseklikte görünmemesi için hesabınıza ayda birkaç kez ödeme yapın. Bu, bir tür ödül programı için herhangi bir kartınıza güveniyorsanız, bu bilhassa yararlıdır.

Öteki bir seçenek ise, bakiyeleri daha yüksek bir kredi limitine haiz yeni bir kredi kartına aktarmak için bakiye havalesi kredi kartı almak.

Tertipli olarak kredi kartlarınız üstünde bir bakiye taşıyorsanız ve toplam kredi limitinizin ortalama% 30’unun üstünde yada üstünde ise, kredinizi çoğaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

En belirgin olanı borcunuzu mümkün olduğunca agresif bir halde ödemek. Bu, çeşitli kategorilerde, sadece bilhassa “Borç Tutarları” kategorisinde puanınızı artıracaktır.

Kredi kullanımının alt kategorilerini ihmal etmeyin: Kredi puanı yalnız kredi harcamalarınızın toplam oranını dikkate almaz, bununla beraber her bir kredi limitini etkisinde bırakır.

Bundan dolayı, bir kartı maksimuma çıkardıysanız ve öbürlerinden fazla ödeme yapmadıysanız, ilkin yüksek bakiye kartını yatırmaya odaklanın. Kredi kartı borcunu iyi mi ödeyeceğinize dair başka pek oldukça strateji var, sadece bu, kredi puanınızın mümkün olan en süratli şekilde artması için en iyisi.

Yeni Kredi Hatları Açmak

Ticari kullanım Kredi puanı gerçekte fazladan borç ödemeden düşürmek için bir başka aldatmaca, yeni bir kredi limiti açmaktır. Yeni bir kredi kartı ilave ederek, otomatikman daha yüksek bir toplam limitiniz olur.

Normal olarak, yeni bir kredi kartı yada kredi başvurusu için meydana getirilen her bir sorgulama, puanınızı geçici olarak 5 ila 10 puan içinde düşürme potansiyeline haizdir, bu yüzden bunu ne sıklıkta yaptığınıza dikkat edin.

Kredi puanı ile ilgili aslına bakarsan oldukça fazla sorunuz var ise, borç verenler tarafınca pozitif yönde bakılmayabilir. Sadece, son iki yılda herhangi bir sorunuz olmadıysa, görevli bir halde kullanmak (ya da asla kullanmamak için) başka bir kredi kartı almak, kredi puanınızı doğru yönde değiştirebilir.

Son bir kırmızı bayraklı borç veren, bir kredi raporunda birkaç karta yayılmış oldukça fazla bakiyeniz olduğunda arayın. Evet, bireysel kredi kullanım limiti daha düşük görünüyor, sadece devamlı olarak birden fazla kart alıyorsanız, kredi veren yada kredi kartı başvurunuzu inceleyen bir sigortacı için kaygı verici olabilir.

Bu mevzuyu ele almak için bir başka strateji, en ufak kartı en önce ödemek, böylece süratli bir halde tüm kredi limitinizi temizlemelisiniz.

Kredi kullanım oranınızı bulmak ilk başta göz ürkütücü görünebilir. Sadece, teknikler ne olursa olsun, borcunuzu ödemek yalnız kredinizi iyileştirmenin en iyi yoludur.