• BITCOIN
  58127,589
  % 0,11
 • ETHEREUM
  1148.91
  % 5,69
 • XRP
  1.57
  % 6,51
 • BITCOIN CASH
  1792.08,159
  % 3,62
 • LITECOIN
  418.8
  % 4,49
 • COSMOS
  19.36
  % 5,10
 • CARDANO
  0.277299
  % 5,62
 • TETHER
  5.69
  % -0,43

Mortgage Kredi Nedir

Mortgage Kredi Nedir

Mortgage Kredi Nedir diğer adıyla Mortgage ev kredisi olarak bilinen bir kredi çeşitlerindendir. İpotek sürecini anlamak, ev sahipliğine ilk adımdır.

İpotek ne için kullanılır?

Mülkünüzün ipotek almasının iki ana nedeni vardır. İlk sebep, yeni bir ev satın almak için borç para almak. İkinci sebep, mevcut bir ipoteğin koşullarını zaten sahip olduğunuz bir evde yeniden finanse etmektir.

Bir ipotek finansmanı nedir?

Mortgage Kredisinde İki ana finansman işlemi türü vardır – bir nakit geri ödeme veya bir oran ve vadeli ödeme. Nakdi aşan bir tazminat, basitçe evinizdeki öz kaynaklardan para aldığınız anlamına gelir. Bu her zaman bankanın sizi doğrudan çeke bağladığı anlamına gelmez.

Bir ipotek teminat tarafından desteklendiğinden, faiz oranları kişisel kredilerden ve kredi kartlarından düşüktür . Onları , diğer borçlarını ödemek ya da ödemek isteyen borçlular için daha iyi bir seçenek haline getirmek . Borçlular kendilerini bu parayı ev geliştirme veya diğer büyük satın alımları yapmak için kullanarak da bulabilirler.

Bir oran ve vadeli finansman genellikle mevcut ipoteklerini en az bir yıl süreyle elinde tutan ev sahipleri tarafından kullanılır. Bu, bir miktar öz sermaye oluşturmaları ve belki de mali durumlarını değiştirmeleri için yeterince uzun.

Ya da belki mevcut faiz oranları, ipoteklerini başlangıçta aldıklarından daha uygundur. Ancak daha düşük bir oran elde etmeyi ve büyük miktarda bir hisse senedi almayı beklemeyin. Geri ödeme tutarı, kredi tutarının yüzde 2’sinin altında veya 2.000 ABD Doları ile sınırlıdır.

Sabit ve ayarlanabilir oranlı ipotek arasındaki fark nedir?

Mortgage Kredisinde İki ana faiz oranı vardır: sabit ve ayarlanabilir oranlı ipotek (ARM). Sabit oranlı ipotek ile siz ve borç veren kişi bir oranın üstünde bir fikir birliğine varıyorsunuz. Bu oran kredinin ömrü boyunca değişmez. Ayarlanabilir bir ipoteğe sahip olan faiz oranı, zaman içinde dalgalanacaktır.

Örneğin, sabit bir ipotek olarak başlayan ayarlanabilir bir oranlı ipoteğe sahip olabilirsiniz. İlk sabit dönemden sonra (genellikle 2 yıl), oran her yıl kredinin kullanım ömrüne göre ayarlanır. Bu oran, faiz oranının eşiğini bilmenizi sağlayan bir marjla birlikte gelir. Asla altına düşmeyecek veya bu miktarın üzerine çıkmayacaktır.

Findeks Kredi Notu nedir nasıl hesaplanır

Findeks Kredi Notu  İki büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Customary&Poors ve Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Uzun Vadeli TL Mevduat kredi notu A3”den Baa1”e indirilmiştir. Toplam masraflara kredi açılış ücreti ve vergiler dahil edilmiş olup, krediye göre farklılık gösterecek olan sigorta masrafları” bu formda yer alan aylık ve yıllık maliyet oranlarına dahil edilmemiştir. Yapı Kredi hakim ortaklarından UniCredit SpA'nin Finansal Güç (BFSR) notunun Negatif İzleme”ye alınmasının ardından, Yapı Kredi'nin

İlgili İçerik

Mortgage Kredisi

Bir ipotek ödemesinde neler var?

Bir ipotek ödemesi anapara ve faiz olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Anapara, ödemenin, kredi borcunuzu ödemek için kullandığı kısımdır. Faiz, borç para almanın maliyetidir.

Pek çok kişi, ödemelerine faizin ne kadar eklendiğine şaşırıyor ve anaparalarına uygulanmıyor. Emlak vergilerinizi ve sigortanızı aylık ödemenize yatırmaya da karar verebilirsiniz. Buna emanet denir ve borç veren, bu ödemeleri sizin adınıza, sizin adınıza dağıtır.

Bir ipotek ve ev kredisi arasındaki fark nedir?

Bir ipotek ve bir ev kredisi aslında aynı şeydir. Ancak farklı ipotek türleri var. Geleneksel bir ipotek ve bir FHA ipoteği, birçok borçlunun kullandığı iki ortak programdır.

Geleneksel bir ipotek genellikle, daha yüksek FICO puanı ve düşük kredi oranı (LTV) gibi daha katı niteliksel yönergelere sahiptir. Bir FHA ipoteği hükumet tarafından sigortalıdır ve kredi puanı gereklilikleri ile genellikle daha esnektir.

FHA ipotekleri ayrıca evinizi satın almak için daha fazla borç almanızı sağlar. Genel olarak, geleneksel kredi programları sadece evinizin satın alma fiyatının yüzde 80’ini ödünç almanıza izin verecektir. Bu bir satın alma işlemi için, satın alma fiyatının yüzde 20’sini kendi başınıza görmeniz gerekir.

Bir FHA kredisi ile satın alma fiyatının yüzde 97’sine kadar borç alabilirsiniz. Peşinatınızdan tasarruf etmenize izin verse de, her ay size daha fazla mal olacak. İpotek sigortasının (PMI) yüzde 80’in üzerinde LTV’ye sahip olan kredileri alması gerekir. PMI, borcunuzun temerrüde düşülmemesini sağlamak için ödemenizin bir parçası olarak ödeyeceğiniz aylık primdir.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Kredi Notunu Artırmanın Yolları : Günümüzde sık sık başvurulan banka kredileri için yapılan başvurularda bankalar için en önemli değerlendirme aracı kredi notları bir başka adı ile kredi skorları olmaktadır. Bankalar kredi başvurusu yapan herkesin ilk olarak kredi notuna bakar kredi notunun bu nedenle bankalar için oldukça önemli olduğunu söylemekte fayda var. Kredi notu oluşturulurken birçok farklı değişkene bakılır. Bu değişkenler sizin tahmin ettiğinizden çok daha fazla sayıda olmaktadır. Kredi notunuz

İlgili İçerik

İpotek almak  kötü bir fikir mi?

Eğer orta-orta düzeylerin yüksek kaliteli konut krizi bize bir şey öğretirse, asla kendini aşmak istemezsin. Bu, özellikle her ay ipotek ödemeniz için ne kadar ödeme yapabileceğinizi düşünürken önemlidir. Farklı borç verenler kredinizi onaylamak için göz önünde bulundurmaları gereken ne için farklı gereksinimleri vardır.

Ancak, esas kural, aylık gelirinizin yüzde 28’inden fazlasını konut harcamalarınıza harcamak istemememizdir. Borcunuz sizi bundan daha yüksek bir tutar için onaylasa bile, daha az borç almayı düşünün. Ana bakiyenizi düşürmek için ayın sonunda kalan parayı her zaman uygulayabilirsiniz.

Mortgage Terminolojisini Anlamak

Mortgage Kredisinde İpotek sürecini azaltmanın bir kısmı terminolojiyi anlamaktır. Kredi acentası , tanımadığınız zamanlarda DTI ve APR gibi terimleri atmanız çok zor olabilir. İlk ipotek başvurunuzda gezinmek için bilmeniz gereken yaygın olarak kullanılan ipotek terimlerini bozduk.

Ön yeterlilik veya Ön onay

Bu bir ev satın almayı düşünürken ilk adımınız. Bir kredi acentesi veya ipotek aracısı ile görüşecek ve tüm borçlarınızı ve gelirinizi gözden geçireceksiniz . Bu bilgileri, ne kadarının onaylanacağını tahmin etmek için kullanırlar.

Sadece bunun bir garanti olmadığını, sadece ne kadarını karşılayabileceğinizi hesaplayın. Fakat sizi ve emlakçınızı fiyat aralığında mal bulmaya başlamanız yeterlidir.

Yıllık Yüzde Oranı (APR)

Aylık ödemenizi belirleyen faiz oranından biraz farklı. Bu sayı, tüm maliyetler krediye aktarılırsa oranınızın ne olacağını içerir. İpotek maliyetinizi, farklı ücretler ve puanlar alabilecek farklı borç verenler arasında karşılaştırmanıza olanak tanır.

Aynı ürün için diğer borç verenlerin puanları ve ücretleri ile karşılaştırmalı olarak elmalar için elmalar yapmanıza yardımcı olur. Bu yolla, ücretleri sıraya koymak zorunda kalmadan kimin en iyi anlaşmaya sahip olduğunu görebilirsiniz.

FICO Skoru

FICO Skoru

Sizin FICO’nuz üç ana kredi raporlama kuruluşu tarafından verilen numaradır. Fair Isaac Corporation olarak bilinirler ve Experian, TransUnion ve Equifax’ı içerirler.

Bu sayı genel kredi sağlığınızın resmini çizer . Skor 350-850 arasında değişebilir. Ne kadar borçlanacağımızı içeren birçok faktöre dayanır.

Borç / Gelir Oranı (DTI)

Bu aylık yükümlülüklerinizi yerine getirme gelirinizin yüzdesidir. Bu sayı ile hatırlanması gereken şey, gelirin brüt kazancınıza dayanmasıdır. Kullandıkları borçlar, kredi kuruluşlarına rapor veren borçlardır. Cep telefonu faturanız veya araba sigortanız gibi şeyler dahil değildir. Bu yüzden yüzde 28’lik kural üstünlüğünü hatırlamak çok önemlidir.

Değere Verilen Kredi (LTV)

Bu, borç verenin çok konuştukları zaman peşinatınız ne kadar olduğunu ödünç alabilirsiniz. Kredinizin değerinin yüzde 80 olması, satın alma fiyatının yüzde 80’ini ödünç aldığınız anlamına gelir. Kalan yüzde 20 cebinden gelmeniz gerekecek. Bir finansman için, değer olarak ödünç verilen krediniz mülkünüz de yarattığınız öz kaynak anlamına gelir.

Eviniz 100.000 dolar değerindeyse ve ipoteğinin sadece 40.000 dolar borcunuz varsa, öz sermayeniz 60.000 dolardır. Bu, geleneksel bir borçla, evinizin değerinin yüzde 80’ini ödünç alabileceğiniz anlamına gelir. Bu örnekte, 40.000 ABD doları geri ödeme alabilirsiniz (finansalla ilgili ücretler ve maliyetler hariç).

Peşinat

Teklifiniz satıcılar tarafından kabul edildikten sonra yazdığınız sadece bir çek değildir. Peşinat, ilk çek ve kapanışta neyin ödeneceği dengesini içerir. Önden 500 dolarlık bir çek yazabilir ve sonraki hafta 500 dolar daha yazabilirsiniz.

Sözleşmenizin nasıl yazılı olduğuna bağlı olarak üçüncü veya dördüncü bir depozito da olabilir. Çoğu satın alma işleminde, emlakçı size ne zaman kontrollerin yapılması gerektiğine dair bir program verecektir.

Mortgage Kredi Kapanış

Burası ipotek belgelerini imzaladığınız yer. Evinizi yeniden finanse ediyor veya satın alıyor olun, mülkünüzü krediye karşı güvence altına alan yasal belgeleri imzalamanız gerekecektir. Bu belgeler bir senet ve mülkiyet başlığının nasıl tutulduğunu belirten bir senet içerecektir. Mortgage Kredisinde yani ev kredisi alırken yapmanız gerekenleri size detaylı bir şekilde anlattık kafanıza takılan sorunları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.