• BITCOIN
  60528,736
  % 4,33
 • ETHEREUM
  1121
  % 2,37
 • XRP
  1.570748
  % -1,98
 • BITCOIN CASH
  1815,650
  % 1,08
 • LITECOIN
  431.764
  % 0,33
 • COSMOS
  16.25
  % -1,50
 • CARDANO
  0.28215
  % 0,78
 • TETHER
  5.67
  % 1,35

Seçim Sonrası Altın Ne Olur?

Seçim Sonrası Altın Ne Olur?

Beklenen Seçim Sonuçlandı ve Döviz Altın Son Durum

Seçim sonrası altın ve döviz durumu. 31 Mart’ta yapılan Türkiye geneli yerel seçimler sonucunda İstanbul için yapılan itirazlar YSK tarafından kabul edilerek seçimin yenilenmesi kararı çıkmıştı. Kararın ardından sürekli olarak yükseliş gösteren döviz ve altın fiyatları için yatırımcılar ve ekonomistler seçim sonrası altın ne olur sorusu üzerine oldukça fazla tartışma yaşadılar.

Yaşanan tartışmalar bir yana yatırımcının da ne yapacağı merak konusu oldu. Sonuç olarak yenilenen seçimin tarihi olarak belirlenen 23 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul genelinde Büyük şehir Belediye Başkanlığı seçimleri için İstanbul seçmeni sandığa gitti.

Akşam 19:15 olunca YSK tarafından kaldırılan seçim yasağından sonra gelen sonuçlar neticesinde resmi olmayan verilere göre büyük şehir belediye başkanlığını Millet İttifakı ortak adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Döviz ve altın piyasasında ise fiyatların ne olacağı konusu ise 24 Haziran günü piyasaların işlem görmesi ile nasıl bir yol izleyeceği belli olacak. Hafta sonu olması nedeni ile piyasalar kapalı olduğu için seçim günü boyunca herhangi bir değişim gözlenmesi mümkün değil. Gram altının fiyatı ise seçim günü 262 TL olarak kayıtlara geçti.

Seçim Sonrası Altın Ne Olur

Seçim Sonrası Altın Ne Olur İMAMOĞLU Kazandı ve Döviz Altın Piyasasında Düşüş

31 Mart seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu çok küçük bir farkla da olsa seçimleri kazanmıştı. Lakin YSK’ya yapılan itirazlar sonucu alınan karar neticesinde seçimlerin yenilenmesi Dünya’da erk güç ülkeleri ve Avrupa ülkeleri tarafından hoş karşılanmamış ve ülkemiz bir demokrasi sınav sürecine girmişti.

Bu sürecin içerisinde yer alan zaman diliminde altın ve döviz bir iniş iki çıkış grafiği göstererek yükseliş göstermişti. 23 Haziran seçimlerini Ekrem İmamoğlu kazanınca Türkiye demokrasi sınavında önemli bir aşamayı aşmış ve olumlu not almış durumda. Bu da piyasalarda bir nebze de olsa düşüşün olabileceği konusunda fikirleri pekiştiriyor. Lakin altın ne olur sorusunun tek cevabı seçimlerde yatmadığı için farklı sıkıntılardan dolayı üst düzey bir düşüş beklenmiyor. Eğer altın alım satım işi yapıyorsanız bu dönemdeki dalgalanmaları iyice analiz ederek yatırım miktarınıza göre kâr etme şansınız olabilir.

Gelecek Dönemde Altın Alım Satımı Kazanç Sağlar mı

Gelecek Dönemde Altın Alım Satımı Kazanç Sağlar mı Soruna Altın Yorumcularından Gelen Bilgiler : Geçmişten beri en mantıklı yatırım aracı olarak kabul edilen altın gittikçe fiyat artırmaya başladı. Başta finansörler olmak üzere tüm birikim sahipleri bir parça bu yönde hareket etmek istiyor. Sizlerde nakit paranızı altına dönüştürerek gelecek adına doğru bir seçim yapabilirsiniz. Altın almak için bilinmesi gereken en temel bilgilerin başında bu işlemi ne zaman yapacağınızı belirlemek olmalı. Özellikle

İlgili İçerik

DOĞU Akdeniz Altın Düşüşünü Engelliyor

Uzun bir süredir ülkemizin Akdeniz bölgesinin doğusunda doğal gaz rezervleri konusunda birçok ülkenin strateji çatışması yaşanıyor. Seçimlerde beklenen bir nebze düşüş gerçekleşse dahi beklenen düşüşün olmaması Doğu Akdeniz olayları ve ülkemizde merkez bankası rezerv kaynakları ile alakalı sıkıntılar bulunuyor.

Amerika Rusya Fransa  Yunanistan  Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye ve KKTC ile birçok ülkenin daha dahil olduğu doğal gaz kaynakları konusunda erk olan ülkelerin kendi menfaatlerini gerçekleştirmek amacıyla yaptığı siyasi hamleler ülkemizde altının ve dövizin düşüşü konusunda en büyük engellerden biridir.

Eğer altın yatırımcısı iseniz seçim sonrası ülke içi siyaset kuramlarından ziyade dış dünya siyasetinde meydana gelen gelişmeler takip edilmeli ve özellikle Doğu Akdeniz doğal gaz rezervleri konusunda yapılacak hamleler ve stratejiler izlenmelidir.

FED ve SEÇİM SONUÇLARI BİR NEBZE DÜŞÜŞ YAŞATACAK

Seçim sonuçlarına göre altında bir nebze düşüş bekleniyor. Bu düşüşü bir nebze daha hızlandıracak bir başka etken ise Amerikan Merkez Bankası (FED) açıkladığı faiz kararı ile gerçekleşti. Faiz oranlarında değişim olmaması, dolar rezervlerinin gelişmekte olan ülkelere aktarılması yönündeki kararın sonrasında dolar ve altın fiyatlarının bir nebze düşüş yaşamasına neden oldu.

Seçim sonuçları da eklendiği için bu düşüş biraz daha gerçekleşse de daha temel problemler kaynaklı çok fazla düşüş beklenmemesi gerekiyor. Seçim sonrası ilerleyen süreçte yaşanan gelişmelere bağlı olarak ani yükselişler veya ani düşüşler gerçekleşebilir.

Altın fiyatlarının seçim sonuçlarından sonra rupinin değer kazanmasıyla ciddi şekilde düştüğü 2014 gibi, bu kez de piyasa uzmanları BJP’nin geri gelmesiyle güçlü bir rupi bekliyor 2019’da iktidara gelmesi kısa vadede altın fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Seçim sonuçları  altın fiyatlarındaki düşüşün altın alıcılar için olumlu olacağını tahmin ediyor. “Seçim sonuçlarıyla altın arasında doğrudan bir ilişki yok. Rupi değeri altın fiyatlarını etkiliyor. Ancak seçim sonuçları Rupi takdirine yol açacak, bu nedenle altın fiyatlarında bir düşüş bekliyoruz.