• AMERIKAN DOLARI
  6,8612
  % 0,10
 • € EURO
  7,7521
  % 0,32
 • ALTIN (TL/GR)
  390,97
  % 0,24
 • ALTIN (ONS)
  1.772,11
  % 0,15
 • YARIM ALTIN
  1.269,00
  % 0,20
 • BIST 100
  115.748,47
  % -0,99
 • ETHEREUM
  1570.33
  % 1,64
 • BITCOIN
  62629,576
  % 0,59

Türkiye Vakıflar Bankası TAO’da da hissedar olacak

Türkiye Vakıflar Bankası TAO’da da hissedar olacak

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Ziraat Bankası AŞ ve Türkiye Halk Bankası AŞ’nin ardından Türkiye Vakıflar Bankası TAO’da da hissedar olacak. TVF, Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin yekün 21 milyar TL artırılması için lüzumlu çalışmaları başlattığını duyurdu. Bu işlemle TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı ve üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerjinin daha da güçleneceği kaydedildi.

TVF’den yapılan açılama şöyle:

”Türkiye Varlık Fonu (TVF) olarak Nisan 2019’da yaptığımız açıklamada, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde ve TVF’nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda kamu bankalarına yekün 3,7 milyar Euro ilave ana sermaye desteği sağlanması konusunda üstlendiğimiz görevi duyurmuştuk.

Yine aynı misyon doğrultusunda T.C. Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin yekün 21 milyar TL artırılması için lüzumlu çalışmaları başlatmış bulunmaktayız.

Hali hazırda T.C. Ziraat Bankası AŞ’nin tamamı, Türkiye Halk Bankası AŞ’nin ise çoğunluk hissesi TVF bünyesinde bulunmaktadır. TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı bu işlemle beraber üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerji daha da güçlenmiş olacaktır. Söz konusu sermaye desteği ile finansal ve ekonomik istikrarın sağlanmasında kritik rol üstlenen kamu bankalarının COVID-19 salgınının iktisat üzerindeki etkileri ve buna bağlı küresel piyasadaki dalgalanmalara karşı daha güçlü hale gelmeleriyle önümüzdeki devre büyüme stratejilerini sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

Söz konusu işlemin finansmanı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır. İşlemlere ilişkin detaylar Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun yaptığı Özel Durum Açıklamaları’nda yer almaktadır.

TVF olarak süreçle ilgili gelişmeleri kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Habertürk